Застосування лазерної технології при лікуванні інволютивних змін статевих органів у жінок

DEKA - сучасне лазерне обладнання для краси і жіночого здоров'я.

Застосування лазерної технології при лікуванні інволютивних змін статевих органів у жінок

Застосування лазерної технології при лікуванні інволютивних змін статевих органів у жінок
Аполіхіна І.А.д.м.н., професор, керівник гінекологічного відділення відновлюючого лікування та денного стаціонару Наукового центру акушерства, гінекології та перинатології імені академіка В.І. Кулакова МОЗ РФ
Горбунова Е.А.лікар акушер-гінеколог гінекологічного відділення відновлюючого лікування Наукового центру акушерства, гінекології та перинатології імені академіка В.І. Кулакова МОЗ РФ

Вікова недостатність естрогенів відображається різними проявами дисфункції сечостатевого тракту, серед яких нетримання сечі, пролапс геніталій, розвиток вульвовагоніту і наслідок усього цього – сексуальна дисфункція.

Більшість жінок навіть при розпитуванні лікаря приховують перераховані вище розлади. Згідно зі статистикою, 40% жінок старше 65 страждають від нетримання сечі, половина жінок після пологів мають пролапс геніталій і близько 20% після перших пологів мають патологічні зміни промежини. Деякі жінки дані патології вважають нормальними і природними. Компенсувати перераховані вище розлади, крім генітального пролапсу, допомагає системна замісна гормональна терапія. При випаданні геніталій оптимальним є консервативне лікування, або хірургічна корекція.

Якщо ж застосування системної гормональної терапії протипоказано, або пацієнтка з якихось причин відмовляється приймати гормони, альтернативою усунення інволютивних змін є вагінальне введення естрогенів. Естрогени здатні придушити зменшення колагену, але вони не стимулюють синтез проколагену в клітинах. Тому в запущених випадках урогенітальних розладів за допомогою естрогенів можна тільки зупинити інволютивні зміни. Через це залишається питання – які є ще способи лікування?

Використання фракційного СО2-лазера (DOT-терапія) давно себе зарекомендувало в дерматології і косметології. Його застосування стимулює вироблення колагену, еластину, регенерацію тканин. Вплив СО2-лазера на слизову і шкіру активує асептичне запалення і, як наслідок, синтез протизапальних цитокінів IL-1 і TNF-тканинних макрофагів. На відновлювальній стадії відзначається проліферація фібробластів, зростання кількості трансформуючого фактора росту TGF- і відновлення міжклітинного матриксу.

img1.png

Тип впливу СО2-лазера на тканини обумовлюється формою лазерного імпульсу, а особливість застосування методики Моналіза Touch в гінекології підтверджується новою формою лазерного імпульсу – D-імпульсу. Головна його особливість – коротка посилена фаза абляції і широкий щадний час прогріву (див. Рис.1). Можливість налаштувати лазерний апарат дозволяє визначити ступінь впливу і провести або відновлення атрофічних змін слизових, або корекцію випадання органів, чи корекцію обох патологій. Глибина абляції залежить від потужності імпульсу (Вт): чим вона більша – тим більша глибина абляції. Глибина ж прогріву підлеглих тканин залежить від тривалості впливу: чим більша тривалість – тим глибше прогрівання (див. Рис. 2). Якщо змінювати відстань між точками впливу абляції (наприклад, крок 50 мкм), можна створювати різну щільність впливу на тканини. І, на залишок, stack – це параметр, що позначає кількість лазерних імпульсів при заданій потужності, які з максимальною точністю потрапляють в одну і ту ж зону абляції ще до настання скорочення тканини. Використовуючи лазер СО2 і змінюючи параметри впливу, підбираються індивідуальні протоколи лікування для кожної пацієнтки під конкретну клінічну ситуацію для досягнення потрібного лікувального ефекту. Це природно забезпечує терапевтичну специфічність, безпеку, і в кінцевому підсумку максимальну результативність.

img3.png

Центр акушерства, гінекології та перинатології ім. акад. В.І. Кулакова МОЗ РФ, який використовує методику Моналіза Touch з 2013 року, провів більше 100 процедур вульво-вагінального відновлення, вибірка – 58 жінок, віком від 26 до 74 років. Головні показання для проведення процедури: вульвовагінальна атрофія, випадання статевих органів, нетримання сечі, склерозуючий ліхен.

Більшості жінок було виконано по 2-3 процедури кожні 30-45 днів. Деяким було проведено всього одну процедуру – пацієнтки не стали продовжувати лікування з особистих причин. Пацієнткам, які страждали склерозуючим ліхеном було проведено 4-5 процедур. Кількість процедур призначалася, виходячи з особливостей слизових оболонок і з огляду на результати гістологічних досліджень біоптату вульви, і можливості проходження гормональної терапії.

Після проведеної терапії клінічний ефект був досягнутий майже у 71% жінок, при цьому з них задоволеними результатами залишилося 75%, решта ж очікували більшого результату, особливо пацієнтки з виявленим випадінням геніталій. Але варто зазначити, що ці пацієнтки не виконували всіх рекомендацій для досягнення максимального результату. Найбільш позитивний результат спостерігався при лікуванні вульво-вагінальної атрофії і рубцевої деформації геніталій. Крім того, серед жінок відзначалося поліпшення сексуальної функції. Найкращий результат серед пацієнток, які лікували вульво-вагінальну атрофію і нетримання сечі, відзначався у тих, які паралельно проходили курс гормональної терапії.

Лазерна технологія в гінекології варта уваги і має свої переваги:

  • не потрібна госпіталізація в стаціонар, лікування проводиться амбулаторно;
  • тривалість процедури близько 25 хвилин;
  • для знеболення використовується аплікаційна анестезія – крем з лідокаїном і прілкаїном;
  • прогрів тканин під впливом СО2-лазера сприяє відновленню колагену, активізує скорочення тазових м'язів.

Лазерне лікування буде більш результативним при серйозному підході до показань і обґрунтованим аналізом протипоказань до застосування.

Варто відзначити, що період лактації не є протипоказанням для лазерного лікування. І з огляду на той факт, що в період грудного вигодовування протипоказаний прийом гормональних засобів, саме лазерне лікування підходить найкраще – вплив тільки на слизову оболонку, вибірково, немає системного еффекту. А також, рубцеву деформацію промежини після розрізів або розривів, можна усунути, застосовуючи СО2-лазер.

* DOT-Therapy® - оригінальна запатентована лазерна методика компанії DEKA (Італія)

Читайте інші наші новини

Професійна безкоштовна консультація.

Нашим фахівцям можна довіряти!

Замовити дзвінок