Оцінка статевої функції у жінок, які страждають сечостатевим синдромом менопаузи, після лікування з використанням фракційного СО2-лазера

DEKA - сучасне лазерне обладнання для краси і жіночого здоров'я.

Оцінка статевої функції у жінок, які страждають сечостатевим синдромом менопаузи, після лікування з використанням фракційного СО2-лазера

Оцінка статевої функції у жінок, які страждають сечостатевим синдромом менопаузи, після лікування з використанням фракційного СО2-лазера

автори
Стефано Сальваторе, дипломований лікар,
Єлени Піцуні, дипломований лікар,
Фабіо Дель Део, дипломований лікар,
Березня Парма, дипломований лікар,
Ставрос Атанасиу, дипломований лікар,
Массімо Кандіані, дипломований лікар.

Вступ

У 1916 році Альберт Ейнштейн ввів поняття вимушеного випромінювання для енергетичного балансу, первинний принцип лазера. Проте попри те, що перший функціонуючий лазер був описаний Майманом в 1960 році, перший звіт про медичне застосування лазера був пов'язаний з дерматологією та представлений Голдманом та співавторами в 1963 році.

Взаємодія між електромагнітною хвилею і біологічною тканиною залежить від довжини хвилі і оптичних властивостей тканини; різні джерела світла в медицині, як правило, використовуються при певних довжинах хвилі. СО2-лазер характеризується інфрачервоним спектром випромінювання з довжиною хвилі 10 600 нм і високим показником поглинання води, що забезпечує надефективну дію.

Режим лазерного випромінювання може бути як безперервним, так і фракційним; останній дозволяє уникнути можливих пошкоджень тканин в результаті перегріву.

Викликані таким чином зміни в тканинах, можуть відрізнятися в залежності від налаштувань лазерної системи і можуть включати випаровування, абляцію, коагуляцію, осадження або неосинтез колагену та ремоделювання. Результати досліджень щодо процедури шліфування шкіри з використанням лазера показали, що осадження волокон колагену після їх денатурації теплом, що виробляється лазером, є основним механізмом підтягування шкіри, хоча також важливими є процеси випаровування внутрішньоклітинної рідини і абляції. Стадія загоєння ран ініціюється надзвичайно високими рівнями коллагенез (матриксних металопротеїназ), які розщеплюють фрагментовану колагенову матрицю. Швидке відновлення епідермісу завдяки сусіднім епідермальним клітинам відрізняється від процесу загоєння після стандартної процедури шліфування шкіри, коли новий епідерміс виходить з клітин, що мігрують з придаткових структур. Далі слідує період нового шкірного коллагеногенезу тривалістю 6 місяців.

Завдяки своїм властивостям, спрямованим на відновлення тканини, фракційний CO2-лазер вперше був застосований в дерматології (серед показань до застосування були відзначені рубці та зміни, викликані акне і старінням), а потім і в багатьох інших областях медицини. Результати різних досліджень свідчили про ефективну дію СО2-лазера у випадках, що пов'язані з процесами старіння і атрофією. У 2003 році Капон і Мордона описали механізм дії СО2-лазера на регенерацію атрофічної тканини за рахунок мікроаблятивного і теплового ефектів. Перший індукує регенерацію тканини, в той час як другий викликає деякі зміни в клітинному метаболізмі. Тепловий удар індукує вироблення деяких білків, які називаються білками теплового шоку. Білок теплового шоку 70 стимулює дію трансформуючого фактора росту b в процесі активації фіброцитів для утворення фібробластів, які відповідають за синтез нового позаклітинного матриксу: нового колагену і нових еластичних волокон. Такий процес ремоделювання тканини займає 30 днів.

Фракційний CO2-лазер також використовувався в стоматології для лікування важких станів, таких як лейкоплакія порожнини рота. Для всіх таких ситуацій регенеративна дія CO2-лазера може використовуватися для моделювання ураженої тканини і створення здорової.

Сечостатевий синдром менопаузи (СССМ) являє собою новий термін, який використовується для опису симптомів, які виникають внаслідок вульво-вагінальної атрофії (ВВА). Недавня зміна в термінології, а саме перехід від термінів «вульво-вагінальна атрофія» або «атрофічний вагініт» до терміну «сечостатевого синдрому менопаузи» пов'язана з рішенням погоджувальної комісії, до складу якої увійшли члени Ради директорів Міжнародного товариства з вивчення питань сексуального здоров'я жінок і ради директорів Північноамериканського товариства з питань менопаузи. На підставі результатів конференції по досягненню консенсусу в частині термінології, проведеної в травні 2013 року, вони встановили, що «сечостатевий синдром менопаузи» є всеосяжним, більш точним і загальноприйнятим терміном, що вказує на сукупність статевих, урологічних і сексуальних наслідків, викликаних гіпоестрогенізмом після настання менопаузи. У жінок в передклімактеричному періоді також може спостерігатися дефіцит естрогенів з подібними ускладненнями, зокрема, у жінок, що проходили гормональну терапію і хіміотерапію для лікування раку молочної залози.

Незалежно від причини, стан гіпоестрогенії призводить до анатомічних і фізіологічних змін сечостатевого тракту. Недолік поверхневих епітеліальних клітин, зниження вмісту колагену і гіалінізація, зниження рівня еластину, зміна зовнішнього вигляду і функції гладком'язових клітин, а також скорочення кількості кровоносних судин – все це відноситься до загальних гістологічних ознак. Потім спостерігається вирівнювання вагінальних складок і втрата еластичності, що призводить до зменшення ширини і довжини піхви. Епітелій в області піхви стає набагато тоншим і більш крихким, в результаті чого виникають розриви, які можуть привести до кровотеч і утворення тріщин, особливо під час статевого акту. Також відзначається зменшення підшкірного жиру у великих статевих губах, а такі зміни можуть призвести до звуження отвору в піхву, зрощення великих статевих губ і осадження крайньої плоті клітора і уретри. Рівень рН в області піхви стає більш лужним, що може викликати зміну мікробіозу піхви і збільшити ризик виникнення урогенітальних інфекцій (зокрема, інфекцій сечовивідних шляхів). Кількість виділень, в більшості випадків транссудативних, з вагінальної судинної мережі також з часом зменшується. Такі зміни в сечостатевому тракті, пов'язані з настанням менопаузи, можуть привести до погіршення симптомів, частота виникнення яких, на відміну від вазомоторних симптомів, зростає зі зростанням кількості років після менопаузи.

Скарги з боку статевих органів включають сухість, печіння і подразнення в області піхви і вульви. Недолік виділення мастила, дискомфорт або біль значно погіршують статеву функцію. Оскільки уретра і сечоміхуровий трикутник формуються ембріологічно з тієї ж самої еритрогенної примітивної урогенітальної синусової тканини, жінки можуть також скаржитися на симптоми "подразнення", пов'язані з сечовим міхуром, такі як часте сечовипускання, імперативне сечовипускання, дизурія і рецидивні інфекції сечовивідних шляхів.

У жінок в період постменопаузи, що скаржаться на такі симптоми при огляді зовнішніх статевих органів відзначається бліда і блискуча слизова оболонка піхви з можливим почервонінням. Можуть спостерігатися рани або пошкодження, зрощення статевих губ або стеноз піхви. Після проведення первинної клінічної оцінки підтвердити діагноз можуть кілька лабораторних аналізів. Цитологія піхви показує скорочення кількості базальних епітеліальних клітин і поверхневих клітин, в той час як оцінка рівня рН, мазок по Папаніколау і дослідження виділень з піхви можуть допомогти виявити наявність сечостатевих інфекцій.

Згідно з офіційною заявою Північноамериканського товариства з питань менопаузи щодо лікування симптоматичної вульво-вагінальної атрофії, до терапії первинної лінії відноситься використання негормональних змащувальних засобів під час статевого акту і, якщо є показання, регулярне використання вагінальних зволожуючих засобів тривалої дії, тоді як естрогени залишаються стандартом лікування для жінок з ВВА середнього та тяжкого ступеня і пацієнтів з більш легкою формою ВВА, у яких відсутня реакція на змащувальні і зволожуючі засоби. Естрогени можна застосовувати вагінально або системно, але перевага віддається вагінальному застосуванню в низьких дозах, коли ВВА є єдиним симптомом менопаузи.

Як зазначено в практичному бюлетені Американської колегії акушерів і гінекологів (ACOG) по лікуванню симптомів менопаузи, що змащувальні і зволожуючі засоби для піхви на основі води або силікону, які не містять екстрогенів, можуть бути особливо корисні у випадку з жінками, які відмовляються від гормональної терапії. Змащувальні засоби для піхви використовуються з метою зменшення тертя і діспареунії, пов'язаних із сухістю піхви під час статевого акту і наносяться в області входу до піхви перед статевим актом. Зволожуючі засоби призначені для утримання вологи і забезпечення довготривалого зволоження піхви. Незважаючи на невелику кількість даних про ефективність таких засобів, результати проспективних досліджень свідчать про те, що вагінальні зволожуючі засоби усувають сухість в області піхви, відновлюють баланс pH і еластичність, а також послаблюють такі симптоми, як свербіж, подразнення і діаспорян.

Деззутті зі співавторами виявили, що гіперосмолярні змащувальні засоби були пов'язані з токсичністю по відношенню до епітеліальних клітинних ліній або ектоцервікальних та колоректальних тканинних експлантатів, тоді як ізоосмолярні і кремнієві змащувальні засоби не продемонстрували істотних змін в частині життєздатності тканин або змін в епітелії. Також була встановлена токсичність для лактобактерій одного желеподібного мастила і одного зволожуючого засобу. У дослідженні Брауна і співавторів у жінок, які повідомили про інтравагінальне використання вазеліну протягом останнього місяця, результат на бактеріальний вагіноз був позитивним в 2,2 рази частіше в порівнянні з жінками, що не застосовували вазелін (95%-ний довірчий інтервал = 1,3 3,9), а інтравагінальне використання масел було пов'язано з утворенням колоній видів Candida (44,4% в порівнянні з 5%, P<0,01). Тому, при виборі змащуючого засобу або зволожуючого крему жінкам слід рекомендувати вибирати засіб, який оптимально збалансований за осмолярністю і рН, та фізіологічно найбільш схожий з природними виділеннями з піхви.

Терапія естрогенами ефективно усуває атрофічні вагінальні симптоми, які мають відношення до менопаузи. Як згадувалося раніше, системна замісна гормональна терапія пропонується пацієнтам, які хочуть зменшити вазомоторні симптоми і запобігти розвитку остеопорозу в додаток до ускладнень, пов'язаних з сечостатевим синдромом менопаузи, тоді як естрогени для місцевого застосування призначаються в тому випадку, коли основні симптоми менопаузи пов'язані з атрофією піхви. Згідно із заявою Північноамериканського товариства з питань менопаузи, низькі дози естрогенів для вагінального застосування знижують рівень рН, збільшують кількість лактобацил, покращують показники цитології піхви і уретри, і запобігають виникненню інфекцій сечовивідних шляхів. Група з системного огляду Товариства гінекологів-хірургів нещодавно провела аналіз результатів застосування естрогенів для лікування сечостатевого синдрому менопаузи. Учасники групи прийшли до висновку, що всі комерційно доступні естрогени для вагінального застосування можуть ефективно зменшувати загальні симптоми, пов'язані з ВВА, і надавати додаткову позитивну дію у пацієнтів з невідкладним позивом до сечовипускання, частим сечовипусканням, нетриманням сечі при напрузі, невідкладним нетриманням сечі і рецидивуючими інфекціями сечовивідних шляхів. Хоча мета-аналіз наочно продемонстрував, що терапія естрогенами послаблює симптоми сечостатевого синдрому, дослідники також визнали, що необхідне більш чітке розуміння точного ризику для ендометрію при тривалому застосуванні вагінальних естрогенів і більш точна оцінка змін рівня естрадіолу в сироватці.

Ще одним доступним на даний момент засобом, який було схвалено Управлінням з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США для лікування діспареунії середнього та тяжкого ступеня у жінок в період постменопаузи, є оспеміфен – селективний модулятор рецепторів естрогену. Дане синтетичне з'єднання селективно стимулює або пригнічує рецептори естрогену різних тканин-мішеней. Результати дослідження за участю 826 жінок в період постменопаузи, розподілених по групах і які отримували оспеміфен в дозуванні 30 або 60 мг, показали, що доза в 60 мг ефективна в частини жінок щодо послаблення ВВА. Загальні побічні ефекти на застосування оспеміфена, про які було повідомлено під час проведення клінічних досліджень, включали припливи, виділення з піхви, м'язові спазми, виділення зі статевих органів і надмірне потовиділення.

Як було доведено, фракційний CO2-лазер має суттєву регенеруючу дію на тканину в області піхви шляхом ремоделювання власної пластинки слизової оболонки і шару епітелію. У власній пластинці слизової оболонки CO2-лазер здійснює процес ремоделювання зі збільшенням кількості колагенових і еластичних волокон і неоваскуляризацією. Також в шарі епітелію були відзначені більші сосочки і епітеліальні клітини, багаті глікогеном, з чудовими відшаровуючими властивостями.

Регенеруюча дія фракційного CO2-лазера на тканину в області піхви значно зменшує симптоми, пов'язані з атрофічними змінами після настання менопаузи. Дана дія була підтверджена за допомогою суб'єктивних та об'єктивних інструментів і оцінки результатів, заснованих на опитуванні пацієнтів.

Виходячи з даної регенеруючої дії і поліпшення стану щодо частини атрофічних симптомів, була проведена оцінка статевої функції у жінок, які піддавалися процедурі обробки з використанням фракційного СО2-лазера.

Мета даного огляду – проаналізувати зазначену дію на статеву функцію у жінок в період постменопаузи, що пройшли процедуру обробки з використанням фракційного CO2-лазера в рамках лікування сечостатевого синдрому менопаузи.

Методи

У базах даних PubMed (Медицина), Scopus і Web of Science систематично здійснювався пошук по записах з 2010 по 2016 рік з використанням таких термінів: CO2-лазер, атрофія піхви, статева функція, діаспорян, сечостатевий синдром менопаузи. Ми хотіли знайти всі оригінальні англомовні звіти, що описують амбулаторне лікування ВВА на тлі сечостатевого синдрому менопаузи з використанням фракційного CO2-лазера. Процедура повинна була виконуватися в рамках кабінету, при цьому не повинно було бути ніякого супутнього лікування сечостатевого синдрому менопаузи.

Аналіз результатів пошуку було проведено після виключення повторюваних публікацій, літератури не англійською мовою, листів, редакційних статей і оглядів, в яких були відсутні вихідні дані.

Посилання на включені статті були вручну знайдені для визначення інших можливих досліджень.

У кожному звіті ми хотіли виділити можливі відмінності в проведенні процедури або ускладненнях, які могли б вплинути на статеву функцію.

В огляд не ввійшли дослідження, в яких використовувалося лазерне обладнання, відмінне від фракційного СО2-лазера,  або в яких брали участь жінки з вульво-вагінальною атрофією, що виникла в результаті лікування раку молочної залози.

Були розглянуті різні методи оцінки статевої функції, і дослідження були розділені на групи та проаналізовані відповідним чином. Суб'єктивна оцінка щодо діспареунії проводилася за допомогою 10-бальної візуальної аналогової шкали. Результати, засновані на опитуванні пацієнтів і пов'язані із загальним сприйняттям щодо статевої функції, оцінювалися за шкалою Лайкерта. Індекс сексуальної функції жінок використовувався в опитувальному аркуші по певному стану.

Аналіз даних в опитувальних листах, що включають 19 пунктів, які заповнювалися пацієнтами, показав істотну відмінність між хворими, які піддавалися і не піддавалися процедурі обробки фракційним СО2-лазером. Також була передбачена оцінка бажання, збудження, кількості виділеного мастила, оргазму, задоволення і болю при статевому акті. Це затверджений метод оцінки розладів статевого збудження у жінок,  розладів оргазму і зниженого статевого потягу.

Для статистичного аналізу був розрахований (при наявності, принаймні, двох досліджень) загальний показник впливу лазерного випромінювання (сумарна різниця середніх значень і 95% -ві довірчі інтервали) з використанням Review Manager 5.3 (Cochrane Collaboration, Лондон, Сполучене Королівство), а тип даних загальної зворотньої дисперсії визначався за допомогою зворотньої дисперсії в якості статистичного методу, моделі з випадковими ефектами і різницею між середніми значеннями в якості оцінки ефекту.

Результати 

Після виключення повторюваних публікацій, літератури не англійською мовою, листів, редакційних статей і оглядів, в яких були відсутні вихідні дані, залишилося шість статей для аналізу (Таблиця 1). Вони відносяться до проспективних і наглядових досліджень; при цьому не було жодного рандомізованого дослідження, в якому б використовувалося плацебо або інші методи лікування. Аналізовані дослідження проводилися в трьох різних відділеннях з використанням одного і того ж лазерного обладнання (SmartXide2, ДЕКА Лазер, Флоренція, Італія). В усіх випадках не дозволялося проводити супутню терапію, спрямовану на сечостатевий синдром менопаузи.

table1.png

У кожному дослідженні найбільш важливим критерієм включення була наявність симптомів сечостатевого синдрому менопаузи. По суті, в дослідженнях брали участь жінки, у яких менопауза почалася менше десяти років тому, при цьому менше половини раніше піддавалися гормональній замісній терапії (Таблиця 2).

table2.png

Протокол лікування було узгоджено у всіх дослідженнях і він  включав одну процедуру обробки лазером щомісяця протягом 3 місяців і подальше спостереження з метою оцінки результатів тривалістю 1 місяць після останньої процедури з використанням лазера. Процедура завжди проводилася в рамках кабінету без використання знеболювального або анестезуючого засобу.

Симптоми сечостатевого синдрому менопаузи, що відносяться до статевих органів, можуть дуже турбувати і, судячи з усього, впливати на статеву функцію. Сухість піхви, безумовно, є основним симптомом, і його ослаблення в порівнянні з вихідним рівнем було відзначено після проведення трьох процедур з використанням лазера з високою статистичною значущістю (P <0,001) в кожному розглянутому дослідженні.

У трьох дослідженнях, включених в даний огляд, був встановлений індекс сексуальної функції жінок. Він розраховувався для кожного домена і загальної оцінки на початковому етапі і після циклу лікування, при цьому було відзначено його значне поліпшення у всіх випадках (Малюнок 1).

rys1.png

Диспареунія, викликана сечостатевим синдромом менопаузи, оцінювалася у всіх шести дослідженнях, включених в даний огляд. Порівняння, яке проводилося з використанням 10-бальної візуальної аналогової шкали на початковому етапі і після обробки лазером, показало послідовне істотне зниження тяжкості даного симптому (Малюнок 2).

rys2.png

Шкала Лайкерта для оцінки результатів, заснованих на опитуванні пацієнтів щодо якості сексуального життя, використовувалася тільки в двох дослідженнях. У двох дослідженнях спостерігалося значне поліпшення (Малюнок 2).

Ніяких клінічно значущих ускладнень після процедури обробки лазером ні в одному дослідженні відзначено не було.

Висновок 

Сечостатевий синдром менопаузи (СССМ) – відносно новий термін, що описує симптоми, які впливають на статеві і нижні сечовивідні шляхи після настання менопаузи. Дефіцит естрогенів визначає симптоми, пов'язані з областю вульви і піхви і викликані атрофічними змінами тканин. Тому вульво-вагінальну атрофію необхідно розглядати в рамках сечостатевого синдрому менопаузи.

Зміни в області вульви і піхви пов'язані з тонкою тканиною, при цьому епітелій стає більш крихким і збільшується ймовірність виникнення кровотеч під час статевого акту. Ширина і довжина піхви зменшуються; рівень рН у піхві стає більш лужним, що сприяє збільшенню сприйнятливості до розвитку інфекцій статевих і, зокрема, сечовивідних шляхів. Крім того, спостерігається зменшення кількості виділеного мастила, в результаті чого в області піхви виникає сухість і свербіж. Цілком зрозуміло, що всі ці зміни і симптоми, що виникають в статевих шляхах, можуть значною мірою вплинути на якість життя і сексуальну функцію жінок.

Незважаючи на те, що частота виникнення сечостатевого синдрому менопаузи невідома, абсолютно очевидно, що більшість жінок з такими серйозними симптомами, які мають відношення до якості життя, не звертаються за медичною допомогою. Згідно з оцінками частоти випадків виникнення CCC приблизно половина жінок в період постменопаузи в Сполучених Штатах повідомляє про такі симптоми, пов'язані з атрофією, і про істотний негативний вплив на якість життя. Результати дослідження Vaginal Health: Insights, Views and Attitudes (VIVA, Вагінальне здоров'я: уявлення, погляди і відносини) показали, що 80% жінок з атрофією статевих органів розглядають її як негативний вплив на їхнє життя, 75% повідомили про негативні наслідки для їх сексуального життя, 68% відзначили, що недуга змушує їх відчувати себе менш сексуальними, 33% повідомили про негативні наслідки для їхнього шлюбу і відносин, і 26% – про негативний вплив на їхню самооцінку. В іншому огляді про вплив такого стану, проведеному Наппо і Паласіос, було відзначено, що до 2025 року в світі буде проживати 1,1 мільярда жінок у віці старше 50 років з особливими потребами, пов'язаними з розвитком сечостатевого синдрому менопаузи. Вони привели в приклад чотири нещодавніх опитування, які натякають на те, що такі жінки повинні припинити мовчазно страждати і вказали, що постачальники медичних послуг повинні бути більш активними щодо надання допомоги своїм пацієнткам у виявленні даних симптомів. Відзначається схожість з іншими симптомами, пов'язаними з сечовивідними шляхами, такими як часте сечовипускання, невідкладний позив до сечовипускання і нетримання сечі, а також недостатність м'язів тазового дна. Результати міжнародного опитування по атрофії піхви не тільки вказують на надзвичайно високу частоту випадків виникнення такого стану, але також відзначають досить істотні відмінності щодо симптомів між країнами в Європі і Північній Америці. В цілому, на думку 77% з тих, що беруть участь в опитуванні, яке охоплювало понад 4000 жінок в період менопаузи, жінкам незручно обговорювати симптоми атрофії піхви.

Пасторе зі співавторами, використовуючи дані Ініціативи з охорони здоров'я жінок, виявили, що найбільш поширеними симптомами, пов'язаними з сечостатевої системою, є сухість в області піхви (27%), подразнення або свербіж (18,6%), виділення з піхви (11, 1%) і дизурія (5,2%). Слід зазначити, що на відміну від вазомоторних симптомів, які з часом слабшають, сечостатевий синдром менопаузи мимоволі не перейде в стадію ремісії і, як правило, повторно виникає при припиненні гормональної терапії.

У вересні 2014 року Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США провело перевірку фракційного CO2-лазера (SmartXide2) виробництва італійської компанії DEKA (ДЕКА) і CO2-лазера виробництва американської компанії Cynosure (Сіносур) (Уестфорд, Массачусетс, США) щодо показань «розріз, видалення, абляція, випаровування і коагуляція м'яких тканин тіла в областях медицини, включаючи естетичну хірургію (дерматологію і пластичну хірургію), педіатрію, отоларингологію (ЛОР), гінекологію, нейрохірургію, ортопедію, загальну і торакальну хірургію (в тому числі відкриту і ендоскопічну), стоматологічну і щелепно-лицьову хірургію, а також урогенітальну хірургію». Хоча конкретні свідчення для лікування ВВА відсутні, фракційний CO2-лазер використовувався в якості методу лікування сечостатевого синдрому менопаузи, що характеризується обнадійливими результатами. Це пов'язано з його регенеруючою дією на атрофічну тканину в області піхви у жінок в період постменопаузи. Клінічний результат даного гістологічного ефекту –  істотне ослаблення симптомів, що стосуються області вульви і піхви і виникли на тлі сечостатевого синдрому менопаузи.

У 2014 році Сальваторе зі співавторами вперше представив оцінку використання імпульсного СО2-лазера для лікування симптомів ВВА у 50 жінок в період постменопаузи, яке проводилося протягом 12 тижнів. Протокол лікування включав три амбулаторних процедури з інтервалом в 1 місяць. В кінці циклу лікування спостерігалося статистично значуще поліпшення в порівнянні з вихідним рівнем в частині об'єктивних і суб'єктивних результатів. Пацієнти добре переносили цю процедуру і відзначали тільки слабкий біль при введенні зонда під час першої процедури. Будь-які ускладнення або побічні ефекти були відсутні. Зразки матеріалу з піхви були взяті для гістологічного дослідження і після першої обробки CO2-лазером були відзначені в порівнянні з вихідним рівнем значущі зміни в стінках піхви з ремоделюванням власної пластинки слизової оболонки і епітеліального шару.

Згідно з результатами дослідження Періно зі співавторами, симптоми і ознаки ВВА значно зменшилися (Р <0,0001) після трьох процедур обробки області піхви з використанням фракційного СО2-лазера. Більше 90% пацієнтів повідомили, що вони задоволені або дуже задоволені процедурою і відчувають значне поліпшення щодо якості життя. Про які-небудь побічні ефекти обробки фракційним CO2-лазером не повідомлялося.

Відновлення нормальної трофіки може надавати позитивний вплив на статеву функцію жінок. Дане припущення було вперше підтверджено Сальваторе зі співавторами, який вивчав вплив фракційного мікроаблятівного CO2-лазера на статеву функцію і загальний показник задоволеності сексуальним життям у жінок в період постменопаузи з вульво-вагінальною атрофією. У дослідженні брало участь і піддавалося процедурам обробки фракційним мікроаблятивним CO2-лазером з інтервалом в 30 днів сімдесят сім жінок в постменопаузі з симптомами ВВА, але з бажанням мати нормальне статеве життя з наявними партнером. З цих пацієнтів 57 вели статеве життя на момент початку дослідження, незважаючи на наявність симптомів. Значне поліпшення загального показника ІСФЖ і ІСФЖ по кожному окремому домену спостерігалося під час подальшого спостереження тривалістю 12 тижнів в порівнянні з вихідним рівнем (P <0,001). На момент завершення лікування статеве життя вели 74 жінки. У дослідженні, проведеному Піцуні зі співавторами, всі, окрім одного учасника, які не жили статевим життям до початку лікування симптомів сечостатевого синдрому менопаузи (16 з 53 включених в дослідження жінок), відновили статеве життя протягом періоду спостереження тривалістю 12 тижнів. Частота статевих актів у місяць значно збільшилася, в середньому від 1,6 ± 2,1 до 4,1 ± 2,1 (P <0,001).

В даному огляді ми розглянули всі статті, опубліковані в міжнародних рецензованих журналах до грудня 2016 року про використання фракційного CO2-лазера для лікування сечостатевого синдрому менопаузи, з метою пошуку інформації про його вплив на статеву функцію. Оцінка статевої функції проводилася з використанням різних інструментів або щодо конкретного симптому, наприклад, діспареунії. Такого роду симптоми, що виникли на тлі атрофічних змін в періоді постменопаузи, по всій видимості, можуть бути послаблені завдяки процедурі обробки фракційним CO2-лазером.

Більш того, значно поліпшується усвідомлення пацієнтами своєї сексуальності в цілому, що є дуже важливим клінічним результатом.

Незважаючи на те, що в трьох дослідженнях використовувалися різні опитувальні листи щодо статевої функції (ІСФЖ), було відзначено значне поліпшення ІСФЖ у всіх доменах і загальної оцінки.

Проте, доступної на сьогоднішній день літератури недостатньо: відсутні дослідження, в яких би проводилося порівняння з плацебо, дослідження охоплювали лише кілька лікарень і період спостереження був нетривалим.

Однак, незважаючи на різні методи оцінки, клінічна відповідь щодо поліпшення статевої функції була дуже важливою і такою самою в дослідженнях, які увійшли в огляд. Процедура, як видно, не залежить від оператора. Втім, використання різних інструментів для оцінки статевої функції ускладнило проведення сукупного аналізу.

Серед симптомів, пов'язаних з сечостатевим синдромом менопаузи, ті, які відносяться до статевої функції, мають досить суб'єктивним характер, тому їх тяжкість в значній мірі залежить від сприйняття пацієнта. Як наслідок, оцінка змін, викликаних впливом лазера, повинна проводитися з використанням різних опитувальних листів і шкал.

Особливість розглянутих досліджень полягає в тому, що у всіх, увійшовших до огляду дослідженнях, використовувався один і той самий фракційний СО2-лазер. Аналогічні клінічні результати можуть бути отримані в разі використання інших фракційних CO2-лазерів. Фактично кожна модель має певні особливості в режимі лазерного випромінювання.

Процедура обробки лазером може проводитися в рамках кабінету, при цьому не було зареєстровано ніяких клінічно значущих ускладнень. Що стосується вартості процедури, вона може відрізнятися в залежності від стану і країни. Наприклад, в Італії вартість може покриватися національною системою охорони здоров'я з урахуванням витрат на пацієнта в розмірі 36 євро. У приватному порядку вартість може варіюватися в залежності від країни від 200 євро до 800 євро за сеанс.

Незважаючи на те, що в травні 2016 року стало відомо про офіційну заяву Американської корпорації акушерів і гінекологів щодо того, що лазерна технологія ні підтверджена, ні схвалена Управлінням з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США в якості методу лікування ВВА, попередні результати спостережень свідчать про незаперечні можливі переваги CO2-лазера для пацієнтів, які страждають цим захворюванням.

У зв'язку з відсутністю на сьогоднішній день даних щодо плацебо-контрольованих досліджень, для отримання об'єктивної оцінки ефективності та безпеки даної процедури виникає необхідність у проведенні більш великих проспективних рандомізованих досліджень з довгостроковим подальшим спостереженням. Також потрібні дослідження, в яких проводиться порівняння лазерної технології із золотим стандартом, а саме місцевою терапією естрогенами в низьких дозах. Більш того, оскільки лікування з використанням лазера є дуже дорогим для пацієнта, якщо не компенсується національною системою охорони здоров'я, може знадобитися аналіз витрат і ефективності.

Однак при цьому фракційний CO2-лазер може стати багатообіцяючим методом лікування сечостатевого синдрому менопаузи в майбутньому і, отже, може значно поліпшити показники статевої функції жінок з таким захворюванням.

Автор, якому слід направляти кореспонденцію на адресу: Стефано Сальваторе, дипломований лікар, відділення акушерства і гінекології, Лікарня Сан-Рафаель, Віа Олгеттіна 60, 20132, Мілан, Італія. Тел: + 39-02-2643-2653; факс: + 39-02-2643-2759; ел. пошта: salvatore.stefano@hsr.it або stefanosalvatore@hotmail.com

Конфлікт інтересів: д-р Сальваторе і д-р Ставрос отримали гонорар за публічний виступ від компанії DEKA Laser (ДЕКА Лазер).

Авторське право © 2017 р Міжнародне товариство з вивчення питань сексології. Опубліковано Elsevier Inc. (Ельзевір Інк.). Усі права захищені.

Читайте інші наші новини

Професійна безкоштовна консультація.

Нашим фахівцям можна довіряти!

Замовити дзвінок